Zarządzanie kryzysowe na poziomie gminy
Zarządzanie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do podejmowania nad nim kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych, usuwaniu ich skutków oraz odtwarzaniu zasobów i infrastruktury krytycznej.
Sytuacja kryzysowa - to stan narastającej destabilizacji powodujący intensywne, trwałe i długofalowe pogorszenie funkcjonowania społeczeństwa i państwa. Charakteryzuje się eskalacją zagrożenia, utratą kontroli nad ograniczaniem skutków zdarzenia (sytuacji kryzysowej) przez poszczególne służby, inspekcje lub straże.
Reagowanie kryzysowe - to bieżące działania służb ratowniczych przeciwdziałające wszelkim zdarzeniom - zagrażające zdrowiu i życiu obywateli lub środowisku - zmierzające do ograniczenia lub zlikwidowania ich skutków oraz niesienia pomocy poszkodowanym (jest jedną z faz zarządzania kryzysowego).
Organem właściwym w sprawach zarządzania kryzysowego na terenie gminy jest wójt. Do zadań wójta w sprawach zarządzania kryzysowego należy kierowanie działaniami związanymi z monitorowaniem, planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń na terenie gminy.
Organem pomocniczym Wójta Gminy Niemce w zarządzaniu kryzysowym jest Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego powołany Zarządzeniem Wójta nr 239/2024 z dnia 21 listopada 2024 roku w sprawie powołania Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W skład gminnego zespołu, którego pracami kieruje wójt wchodzą osoby powołane spośród osób zatrudnionych w urzędzie gminy i gminnych jednostkach organizacyjnych. W razie potrzeby do pracy w zespole mogą być również zapraszane inne osoby.
Podstawa prawna działania:
Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego działa na podstawie następujących aktów prawnych:
1. Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
2. Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym.
3. Zarządzenia Wójta nr 239/2024 z dnia 21 listopada 2024 roku w sprawie powołania Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Finansowanie zarządzania kryzysowego
Finansowanie wykonywania zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego na poziomie gminnym planuje się w ramach budżetu gminy na dany rok budżetowy.
Na finansowanie zadań zleconych z zakresu administracji rządowej jednostki samorządu terytorialnego otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe. Dotacje mogą być także przyznawane na dofinansowanie zadań własnych gminy z zakresu zarządzania kryzysowego.
W budżecie gminy jest co roku tworzona rezerwa celowa na realizację zadań własnych z zakresu zarządzania kryzysowego w wysokości nie mniejszej niż 0,5 % wydatków budżetu gminy, pomniejszonych o wydatki inwestycyjne, wydatki na wynagrodzenia i pochodne oraz wydatki na obsługę długu.
Ważne telefony:
· 112 – ogólnopolski i europejski numer alarmowy,
· 999 – Pogotowie Ratunkowe,
· 998 – Państwowa Straż Pożarna,
· 997 – Policja,
· 991 – Pogotowie Energetyczne,
· 992 – Pogotowie Gazowe,
· 47 812 64 10 – Komisariat Policji w Niemcach,
· 518 124 188 – Ośrodek Pomocy Społecznej w Niemcach, telefon czynny w godzinach pracy ośrodka w poniedziałek od 8:00 do 16:00 od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30,
· 81 756 10 50, 516 134 202 – Zakład Gospodarki Komunalnej w Niemcach, telefon czynny w godzinach pracy zakładu w poniedziałek od 9:00 do 17:00 od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.
Gminny Plan Zarządzania Kryzysowego:
https://ugniemce.bip.lubelskie.pl/index.php?id=236