W związku z obchodzonym 14 lutego nowym świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, Wójt Gminy Niemce Marian Golianek, w towarzystwie członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej imienia 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej Narodowych Sił Zbrojnych, złożył wiązankę i zapalił znicz na grobie kaprala Jana Widyńskiego „Kurka” - żołnierza miejscowych struktur Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, poległego w walce z Niemcami podczas operacji „Burza”, pochowanego na cmentarzu parafialnym w Dysie.
Poniżej prezentujemy biogram Bohatera:
Jan Widyński „Kurek”, „Mirosław” (1917-1944), podoficer rezerwy Wojska Polskiego, żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, rolnik.
Urodził się 28 lutego (według innych danych 9 marca) 1917 r. w Ciecierzynie, w rodzinie rolniczej Michała i Franciszki ze Stodulskich. W okresie międzywojennym odbył służbę wojskową i ukończył szkołę podoficerską. Brał udział w kampanii 1939 r. Od bliżej nieznanego czasu był żołnierzem Batalionów Chłopskich. Pełnił funkcję komendanta oddziałów terytorialnych Rejonu I (Niemce – Samoklęski) Obwodu 12 (Lubartów) oraz zastępcy komendanta placówki Ciecierzyn. Na przełomie 1943 i 1944 r. w ramach akcji scaleniowej wszedł w skład Armii Krajowej.
Był dowódcą złożonego z żołnierzy Batalionów Chłopskich plutonu terytorialnego XVa (m.p. Ciecierzyn) w Rejonie I (Spiczyn – Ludwin – Niemce – Łęczna) Obwodu Armii Krajowej Lubartów. Poległ w walce z Żandarmerią 22 lipca 1944 r. około godz. 13:00 dowodząc akcją przejęcia broni w opuszczonym przez Niemców dworze w Ciecierzynie. Jak ocenił inspektor Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej Lublin podpułkownik Edward Jasiński „Nurt”, kapral „Kurek” w czasie swojej ostatniej akcji odznaczył się wybitnym męstwem i postawą bojową.
Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Dysie.
Opracowanie biogramu:
Przemysław Bara
GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ