W spotkaniu udział wzięło 15 osób: przedsiębiorcy, radni i przedstawiciele gminy - jednocześnie mieszkańcy gminy oraz przedstawiciele instytucji z terenu gminy jak np. szkoły, OPS, czy spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli pracownicy UMWL w Lublinie oraz Ekspert zewnętrzny zaangażowany w ramach projektu.
Uczestnikom zaprezentowano opracowaną bazową inwentaryzację emisji (BEI) oraz możliwości wykorzystania BEI do planowania energetycznego, działań inwestycyjnych w gminie Niemce, z uwzględnieniem udziału mieszkańców i innych interesariuszy. Po czym nastąpiła dyskusja na temat przedstawionych propozycji przyszłych możliwych projektów, działań do 2030 r. z perspektywą do 2050 r., w której rozpoznano potrzeby i sugestie zainteresowanych stron potencjalnych partnerów klastra energii.
W ramach rozmów wychwycone zostały oczekiwania i propozycje uczestników warsztatów m.in. do przygotowania: planu systemu konsultacji z Gminnym Energetykiem oraz planu edukacji ekologicznej dot. podnoszenia świadomość na temat możliwości redukcji niskiej emisji i przyszłych metod pomiaru jakości powietrza w Gminie Niemce.
Dużą część warsztatów zajęło omówienie idei stworzenia klastra energii w Gminie Niemce oraz dyskusja na temat wizji współpracy i zebranie informacji, do zawarcia ich w proponowanych dokumentach: projektu cywilno-prawnego porozumienia o utworzeniu obywatelskiej grupy energetycznej w formie klastra energii w Gminie Niemce w Województwie Lubelskim.