Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Grafika przedstawia logo Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska
Opublikowane dn. 25-05-2021

Informacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uprzejmie informuję, że na podstawie art. 112 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, na gruntach leśnych, nieleśnych i wodach wszystkich form własności na terenie całego kraju, w roku 2021 roku, będą prowadzone prace obserwacyjno-pomiarowe w ramach kolejnego cyklu (lata 2020-2021) Monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych realizowanego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) i finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zadanie jest realizowane w ramach 3 projektów.

•      „Monitoring gatunków zwierząt z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000, lata 2020-2022", którego wykonawcą od października 2020 r. jest Instytut Ochrony Przyrody PAN,

•      „Monitoring gatunków roślin z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 w 2021 roku", którego wykonawcą od marca 2021 r. jest firma KRAMEKO Sp. z o.o.,

•      „Monitoring siedlisk przyrodniczych z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000 w 2021 roku", którego wykonawcą od kwietnia 2021 r. jest konsorcjum złożone z następujących podmiotów: Instytut Badawczy Leśnictwa, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Ochrony Przyrody PAN, Instytut Ochrony Środowiska PIB, TAXUS IT Sp. z o.o.

Zakres monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych objętych umowami wraz z liczbą przewidzianych do monitoringu stanowisk dostępny jest pod adresem: http://siedliska.gios.gov.pl/pl/monitoring/zakres/2020-2021

Natomiast lista stanowisk zaplanowanych do monitorowania w latach 2020-2021 wraz z przybliżoną lokalizacją dostępna jest na stronie:

http://siedliska.gios.gov.pl/pl/monitoring/lokalizacja-stanowisk

Szczegółowych   informacji   o   lokalizacji  stanowisk  wskazanych   do   monitoringu w poszczególnych umowach mogą udzielić:

  •  p. Iwona Müller, i.muller@gios.gov.pl, tel. 22 574 27 07 - monitoring siedlisk
    przyrodniczych.

Uprzejmie informuję, iż jednocześnie w ramach odrębnego zadania PMŚ na zlecenie GIOŚ rozpoczęto realizację trzech części projektu pt. „Monitoring gatunków i siedlisk morskich w latach 2020-2022:

•      części—ssaki morskie—gatunki fok", od czerwca 2020 roku, którego wykonawcą jest firma biomm.pl,

•      część II—minogi, ryby i siedliska morskie", od lipca 2020 roku, którego wykonawcą jest Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,

•     część III ssaki morskie - morświn", którego wykonawcą jest firma SUBNEA Sp. z o.o.

Szczegółowych informacji o zadaniu PMŚ w zakresie poszczególnych umów mogą udzielić:

  •    p. Magdalena Kamińska, m.kaminska@gios.gov.pl, tel. 22 574 27 27 - monitoring gatunków ssaków, foki i morświn,

Ponadto, w latach 2021-2022 w ramach zadania „Monitoring ptaków z uwzględnieniem obszarów specjalnej ochrony ptaków Natura 2000, lata 2021-2022", kontynuowany będzie Monitoring Ptaków Polski. Wykonawcą zadania jest konsorcjum Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Szczegółowych informacji na temat projektu może udzielić:

Informacje o projekcie dostępne są również na stronie internetowej Monitoringu Ptaków Polski, pod adresem: https://monitoringptakow.gios.gov.pl/ .. Natomiast wyniki wszystkich badań realizowanych w ramach Monitoringu Ptaków Polski są udostępnione na regularnie aktualizowanym portalu mapowym dostępnym pod adresem: http://monitoringptakow.gios.gov.pl/PM-GIS.

Ikona odtGłówny Inspektorat Ochrony Środowiska monitoring środowiska, plik: Rozszerzenie: odt, Rozmiar: [11.45 KB]

 

Autor: Gmina Niemce
Powrót