W wydarzeniu uczestniczyło ok. 70 osób – w tym uczniowie, rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół, władze gminy w osobach wójta Mariana Golianka oraz zastępcy wójta - Anety Stefaniak, a także Przewodniczący Rady Gminy Niemce – Marek Gruda, radni - członkowie Komisji Oświaty i Kultury Rady Gminy Niemce na czele z przewodniczącą Agatą Dudzik oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Administracyjnego Szkół w Niemcach Anna Studzińska. Debatę poprowadziły ekspertki ORE – Dorota Pintal i Bożena Graboń.
Debatę zorganizowano w ramach realizacji pilotażowego projektu „Cyfrowy rozwój oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego – szkolenie i doradztwo dla kadry JST”, którego celem jest wsparcie samorządów w tworzeniu warunków do cyfrowego rozwoju szkół, budowanie kompetencji cyfrowych pracowników oświaty, a także opracowanie nowoczesnych rozwiązań strategicznych, które odpowiedzą na realne potrzeby szkół i społeczności lokalnych. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, Priorytet FERS.01.00, Działanie 01.04 Rozwój systemu edukacji, a realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Partnerstwie ze Związkiem Miast Polskich. Gmina Niemce jest jednym z 51 samorządów w skali kraju biorących udział w projekcie - od czerwcu 2024 r.
Spotkanie było wspaniałą okazją do konstruktywnej wymiany poglądów na temat cyfrowej transformacji naszych szkół i przedszkoli. Uczestnicy debaty udzielili odpowiedzi na następujące pytania:
1) Jakie są mocne strony naszej gminnej oświaty w zakresie cyfryzacji? Czym dysponujemy?
2) Co utrudnia nam rozwijanie kompetencji cyfrowych?
3) Jakiego kierunku zmian w zakresie cyfryzacji potrzebuje Nasza oświata?
4) Co mogą zrobić instytucje z terenu Gminy, aby wesprzeć rozwój cyfryzacji?
5) Jakie działania możemy podjąć, aby jeszcze lepiej rozwijać kompetencje cyfrowe uczniów?
Wszystkie wnioski z debaty oraz wyniki diagnoz kompetencji cyfrowych w szkołach, przeprowadzonych za pomocą narzędzia SELFIE zostaną przeanalizowane i wzięte pod uwagę przy planowaniu strategii rozwoju Gminy Niemce. W kolejnych etapach działań projektu „Cyfrowy rozwój oświaty” zostanie opracowany harmonogram wdrożenia zaplanowanych zmian i ich realizacja.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i tak ważny dla nas głos w dyskusji o przyszłości edukacji, która staje przed nowymi wyzwaniami i jednocześnie oferuje możliwości, o jakich jeszcze kilka lat temu mogliśmy marzyć - rozwoju cyfryzacji oświaty w naszych szkołach i przedszkolach, która nie tylko odpowie na wyzwania teraźniejszości, ale też przygotuje naszą młodzież na wyzwania przyszłości.